کانال فرنیچ, کوسن ها

F channel-کانال فرنیچ

عکس اصلی مقاله کوسن ها

F Channel:

F Channel  یا همون کانال فرنیچ مجموعه ای از مقالات به زبان ساده و عامیانه هستش که دوست دارن اطلاعات مخاطبشون را درباره مبلمان، تزیینات و در کل هر آنچه که در چیدمان فضاهای مختلف از جمله خونه ، دفتر ، مغازه ، مدرسه یا هر مکان دیگه ای استفاده میشه افزایش بدهند.

قسمت اول : کوسن(Cushion)

توی این بخش از اف چنل می خوام از کوسن براتون بگم . به خاطر اینکه دیگه کوسن جاشو توی مبلمان ما باز کرده و تقریبا همه ما توی خونه هامون چندتایی کوسن داریم و از کوسن هامون توی جاهای مختلفی و به منظور های متفاوتی استفاده میکنیم . به نظرم بهتره اول از یک تاریخچه ی کوتاه درباره ی کوسن شروع کنیم.

مقاله کوسن ها-عکس دومتاریخچه ی کوسن:

کوسن در ابتدا قسمتی از مبلمان بوده بر خلاف امروزه که کوسن بیشتر یک اکسسوری و قسمتی از تزیینات مبلمان هست . تاریخ دوخت و ساخت اولین کوسن ها به چندین قرن گذشته بر میگردد . در قرون وسطی کوسن ها خیلی بزرگ بودند و این کوسن ها روکشی از جنس چرم داشتند و از این کوسن ها برای نشستن بر روی آنها استفاده می شده. البته کوسن در آن زمان نشیمنی برای اعضای کوچکتر خانواده بوده است که این امر بین بگ های امروزی را به خاطر ما میاره که از قضا بین بگ ها هم بیشتر محبوب جوانان و نوجوانان است.
این موضوع به ما نشون میده که برخی از انتخاب ها و خواسته ها ذاتی هستند و اگر در تاریخ هم سیر کنیم همواره به همین شکل بوده اند.
در آن دوران در اروپا کوسن همچنین نمادی از وضعیت مالی خانواده ها بوده است به این مفهوم که به میزانی که هر چه تعداد کوسن بیشتری در خانه داشتند حاکی از ثروتمند تر بودن آن خانواده بوده است .
حال که از تاریخچه و گذشته ی کوسن مطلع شدیم بهتره به سراغ انواع کوسن ها برویم.

انواع کوسن ها:

1-کوسن صندلی (Chair Cushion)

مقاله کوسن ها-عکس سوم

منظور از کوسن صندلی ، کوسن هاییست که به منظور راحتی بیشتر بر روی صندلی های تمام چوب یا صندلی هایی با تکیه گاه چوبی استفاده می شود. این مدل از کوسن ها امروزه بسیار پر استفاده هستند و به این دلیل که به صندلی نمیچسبند یا اتصال دائمی ندارند ، تنوع زیادی را برای استفاده کنندگانشان ایجاد کرده اند .

 

برای مثال هر سال و با یک دوخت و دوز ساده می شه طرح کوسن های صندلی ناهار خوری خونه را عوض کرد . این کوسن ها تنوع فراوانی دارند و اخیراً تعدادی از کوسن های گره ای نیز به این تنوع اضافه شده اند که به عنوان کوسن نشیمن یا کوسن تکیه گاه بر روی صندلی های چوبی از کوسن گره ای استفاده میشه .

2-کوسن نیمکت (Bench Cushion)

مقاله کوسن ها-عکس پنجم

نیمکت قسمتی از مبلمان است که روز به روز در دکوراسیون خانه های ما پر استفاده تر میشود مخصوصا که قابلیت ادغام با خیلی از وسایل دیگر منزل را داره مثلاً میشه با اضافه کردن یک میز کوچک به نیمکت از اون به عنوان میز تلفن استفاده کرد یا با اضافه کردن چند کشو به زیر یک نیمکت

 

از اون نیمکت به عنوان جا کفشی در راهروی ورودی خونه استفاده کرد. اخیراً در کنار میز ناهار خوری به عنوان صندلی ناهار خوری نیز استفاده زیادی پیدا کرده. از قدیم هم که داخل حیاط ، تراس ، اتاق سنتی خونه ها ، چایخانه ها و رستوران ها بسیار پر استفاده بوده .
کوسن نیمکت معمولاً چون برای راحتی بیشتر استفاده می شود لمسه نداره و ساده هستش ولی به جای اون میشه از پارچه های شاد و با طرح های ریز و قشنگ استفاده کرد که این نیمکت با کوسن مدرن گوشه ی جذابی در خانه شما ایجاد میکنه.

3- تخت کوسن (Chaise Cushion)

 

تخت کوسن ها در واقع همون کوسن های با روکش پلاستیک ضخیم هستند که اکثراً توی سواحل یا استخر ها دیدیم.ولی استفاده از این مدل از کوسن ها به کنار استخر یا ساحل محدود نمیشه ، ما میتونیم از این تختها به همرا کوسن روی اون برای ریلکس کردن ، کتابخوانی یا چک کردن موبایل یا … توی اتاق کار ، تراس ، باشگاه خونگی ، اتاق کتابخونه ، حیاط یا جلوی تلویزیون توی اتاق تلویزیون استفاده کنیم. تنوع این کوسن ها خیلی زیاده و بازه ای از کوسن هایی با پارچه هایی مناسب برای فضای باز تا پارچه های گل گلی متناسب با اتاق شما تا پارچه های با طرح های اسپیرال ، وکتور یا هر طرح مدرن، کلاسیک یا ساده ی دیگه ای را در بر میگیره. منظور از پارچه های ضد آب یا نفوذ نا پذیر  برای کوسن هایی که برای فضا های باز همچون استخر ، باغ ، حیاط یا ساحل استفاده میشوند پارچه های چرمی یا پلاستیکی یا پارچه های نفوذ ناپذیر برزنتی  یا در موارد خیلی لاکچری پارچه هایی که توسط تکنولوژی نانو ضد آب شده باشند است.

مقاله کوسن ها-عکس هشتم

غیر از پارچه فرم ظاهری ، یا به زبان ساده تر ، این کوسن ها از لحاظ شکلی هم ، تنوع زیادی دارن که بیشتر به نسبت کاربری ، موارد استفاده و مهم تر از همه ، مکانیسم های استفاده شده در تخت زیر این کوسن ها ، میتوانند متنوع باشند. درون این کوسن ها اکثرا از فوم سرد و تقریباً سخت تر نسبت به تشک استفاده میشود ، البته در موارد استفاده داخل خانه و به منظور لمیدن و استراحت کردن از ابر با دانسیته 30 کیلو گرم،  که راحت تر از فوم سرد است استفاده میشود .

مقاله کوسن ها-عکس نهم

این کوسن ها ، در مدل های یک تکه ، دو تکه و گاهاً سه تکه تولید میشه ، ولی پیشنهاد ما به شما اینه که، هر مدلی را انتخاب میکنید ، کوسن به صورت یکپارچه باشد و از چند تکه مجزا بر روی این تخت ها استفاده نکنید.

4- کوسن راک (Rocking Chair Seat Cushion)

مقاله کوسن ها-عکس دهم

صندلی های راک کلاسیک معمولاً تمام چوب هستند البته امروزه صندلی های راکی موجود هستندکه نیازی به کوسن ندارند و خودشون به شکل تمام تشک یا نیم تشک هستند ولی برای صندلی های راک کلاسیک یا صندلی های راک مدرن بدون تشک به کوسن نیاز است تا استفاده از اون ها را راحت تر کنه و از لیز خوردن روی آنها به علت سیقلی بودن چوب صندلی ها جلوگیری کند.
این کوسن ها میتوانند صرفا جنبه ی تزیینی نیز داشته باشند و موقع استفاده از روی صندلی برداشته شوند مثلا برای صندلی های راک مدرن کوسن های گره ای بسیار پر استفاده است
و برای صندلی های راک کلاسیک پتوی چانکی بسیار پر استفاده است .

مقاله کوسن ها-عکس یازدهم

 اما اگر از کوسن برای راحتی نشستن خود بر روی صندلی راک استفاده میکنید چون فشار حاصل از حرکت آونگی صندلی بر روی کوسن زیاد است از کوسن های لمسه دار استفاده نکنید چون لمسه ها باز شده و شکل کوسن تون دفرمه میشه.

5-کوسن صفه پنجره (Window Seat Cushion)

مقاله کوسن ها-عکس دوازدهم

ویندو سیت ها یا نشیمن های کنار پنجره در خانه های سنتی ایرانی علی الخصوص در عصر قاجار بسیار زیاد وجود داشتند این فضا ها به علت متراژ پایین ساختمان ها در چهل ساله ی اخیر از بافت ساختمان های ایران حذف شدند

 

 امروزه نوع جدیدی از ویندو ست ها در ساختمان ها رایج شده که با تبدیل فضای دور پنجره به کمد،
سکوی نشیمنی روبروی پنجره ها ایجاد می شود این فضای دنج با استفاده از کوسن های کف و کوسن های تکیه گاه به گوشه ای مناسب جهت استراحت ، آرامش ، کتابخوانی و نوشیدن یک لیوان قهوه یا چایی و گذراندن چند دقیقه از وقت روزانه تبدیل می شود.

6-کوسن های گره ای (Knots Cushion)

مقاله کوسن ها-عکس چهاردهم

کوسن گره ای تنها گروهی از کوسن هاست که بر اساس شکل ظاهری طبقه بندی می شود ، نه بر اساس عملکرد . این کوسن ها که به تازگی بسیار پر طرفدار شده اند ، در انواع مختلفی تولید می شوند .
اولین مدل از این کوسن ها با گره زدن لوله هایی از جنس پارچه و پر کردن این لوله های پارچه ای با الیاف پلی استر یا الیاف پنبه ای تولید می شود . این کوسن ها مدلهای متنوعی دارند ، که مدل توپی این کوسن ها از بقیه محبوب تر و ترند تر است و روی مبلمان راحتی یا صندلی های مدرن  استفاده می شود. مدل های دیگر این کوسن ها همچون مدل ابری بیشتر مورد پسند جوانان و نوجوانان است و برای تزیین تخت و مبلمان اتاقشان استفاده می شود.مقاله کوسن ها-عکس پانزدهم
دومین مدل این کوسن ها بیشتر در دسته ی پاف ها (Poufs) جای میگیرند که کوسن هایی کروی شکل کاور شده با کاموا هایی از جنس مرینوس به سبک چانکی است .
 این پاف های چانکی شبیه اجداد چرمی شان در کنار مبلمان و یا در اتاق خواب مورد استفاده قرار میگیرند . فرم بافت این کوسن ها و شکل ظاهری این کوسن ها کمتر کسی را مجذوب خود نمی کند و
 این کره ی نرم و زیبا ، اکسسوری محبوب این روز های خانه ها شده.
سومین مدل این کوسن ها به شکل کلاسیک کوسن یعنی یک بالشت مربعی است که صرفاً با پارچه هایی بافته شده یا گره شده به نام چانکی کاور شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *