خرید جهیزیه

راهنمای جامع خرید جهیزیه:قسمت دوم

راهنمای جامع خرید جهیزیه:قسمت دوم

قسمت دوم: چطور جهیزیه انتخاب کنیم ؟

بازم سلام ، خب تو قسمت اول یاد گرفتیم لیست جهیزیه داشته باشیم اولویت خرید وسایل جهیزیه داشته باشیم و بودجه ی نقدی جهیزیه مون را بدونیم همینطور بودجه ی اعتباری یا وام و … مرتبط با جهیزیه را هم در نظر داشته باشیم و بر طبق این اطلاعات یه برنا مه ی خوب برای خرید جهیزیه مون بریزیم.

تو این قسمت میریم سراغ اینکه چه چیزایی توی انتخاب وسایل جهیزیه اهمیت بیشتری دارن و چطوری جهیزیه مون را انتخاب کنیم که هر کدومش یه شکلی نباشن و بعد که کنار هم میان زشت بشن.

گام اول : چهار چوب های انتخاب جهیزیه را مشخص کن

راهنمای جامع خرید جهیزیه:قسمت دوم
ببینین این خیلی فرقی نمیکنه که شما دارین جهیزیه میخرید یا دارید یه خونه جدید رو وسایل براش میخرید یا دارید یه اتاق یا چه میدونم یه مغازه را نو نوار میکنید اصول و چهار چوب هایی که باید رعایت کنید برای همشون یکیه حالا تفاوت برای جهیزیه اینجاست که چون دارید یه خونه را از صفر شروع به چیدن میکنید و جهیزیه اش را میخرید این یه امتیاز مثبتی در اختیارتون قرار میده که میتونید حتی جزئی ترین وسایل جهیزیه تون را هم هماهنگ و ست با هم تهیه کنید ، خب پس از خیر این امتیاز نباید به راحتی گذشت .
حالا سوالی که پیش میاد اینه که چطور جهیزیه مون را انتخاب کنیم که همه چی با هم توی یک طیف قرار بگیره و همخوان باشه ؟
این کار به جز تجربه و تخصص که خیلی میتونه کمک کننده باشه و احتمالا توی این اوضاع اقتصادی کمتر کسی حاضر میشه بابت استخدام یک متخصص برای تهیه جهیزیه دخترش یا پسرش پولی بده ، از طریق رعایت یک سری اصول تا حد قابل قبولی امکان پذیره ، اصولی که خودتون بسته به سبک زندگی خودتون باید تعیین کنید.
این اصول همون چهار چوب هایی هستن که داخل تیتر همین گام بهشون اشاره کردم .
  • برای تعیین چهار چوب انتخاب جهیزیه اول باید تصمیم بگیرید که توی خونتون به چه فضا هایی نیاز مندید ، یکسری فضا ها خب از پیش تعیین شدست مثل آشپزخونه ، اتاق خواب ،سرویس های بهداشتی یا فضای پذیرایی ولی منظور دقیق من اینه که دیگه چه فضا هایی نیاز دارید و دوست دارید داشته باشید مثلا بعضی از خوانواده ها دوست دارن اتاق تلویزیونشون مجزا باشه و تلویزیون توی حال نباشه یا یکسری افراد به یک اتاق یا یک گوشه ی سنتی توی خونشون علاقه دارن برای چای عصرانه و احتمالا قلیون برخی دیگه دوست دارن فضا یا اتاق ناهار خوری داشته باشن که نخوان میز ناهار خوریشون را وسط حال یا پذیرایی بزارن و اونجا از مهموناشون پذیرایی کنن یا مثلا برخی دیگه به خاطر اینکه مهمون زیاد دارن یا احتمالا خوانداشون توی شهر خودشون نیستن و زیاد بهشون سر میزنن یا به هر دلیلی دوست دارن اتاق مهمان داشته باشن ، اتاق یا فضای مطالعه ، اتاق کار ، فضای ورزش یا تمرین و ….. یه عالمه ریز فضا هست که یکی دوست داره تو خونش داشته باشه و اون یکی دوست نداره داشته باشه . پس مشخص کنید چه فضاهای شخصی و اختصاصی تو خونتون میخاین داشته باشید.
  • حالا بسته به فضاهایی که تو خونه نیاز دارید و همینطور بسته به شرایط دلخواه و مورد پسند خودتون و همسرتون که میخواین بیشتر عمرتون را توی این خونه بگزرونید و هیچ کسی و هیچ چیزی از این قضیه مهم تر نیست ، یک سبک برای جهیزیه تون انتخاب کنید .
 مثلا میتونید بگید من خونه یی میخوام که خلوت باشه خیلی رنگارنگ نباشه و توش مهم ترین عامل آرامش باشه ، خب سبک خونه ی شما مینیمال میشه و بر این اساس هم وسیله میخرید .
 امکان داره بگید من میخوام یه خونه ای با وسایل سلطنتی با رنگ های سبز و زرشکی و پر از تزیینات داشته باشم ، خب شما باید خونتون را به سبک کلاسیک بچینید (این یکی از سبک های پر طرفدار توی ایرانه ولی لطفا قبل از انتخاب مبلمانتون و وسایلتون یکم در بارش بخونید و اگر خونه ی کوچیک دارید به هیچ عنوان سمت این سبک نرید چون خونتون مثل سمساری میشه) .
 میتونید یه خونه با وسایل راحت و بدون تزیینات خیلی زیاد و شیک و با کلاس انتخاب کنید خونه ای که نه به خلوتی مینیمال و نه به شلوغی خونه های کلاسیک باشه در عین حال، این سادگیش باشه که باعث زیباییش بشه ، اگه این انتخابتونه شما باید خونتون را مدرن بچینید .
 اگه علاقه دارید که همه چیز خونتون را از توی گوشی تون بتونید کنترل کنید و توی مبل هاتون سیستم صوتی داشته باشید و لامپها و آویزهاتون با دستور شما یا با یه بشکن روشن بشن یا پرده خونتون کنترلی باشه و همش توی خونتون با تکنولوژی های مختلف سر و کار داشته باشید برید سراغ جهیزیه به سبک های تک(tech) که احتمالا خیلی هم باید هزینه کنید.
 اگه عاشق گل و گلدون و فضای سبز داخل آپارتمان و اکوسیستم های زنده داخل فضای خونتون هستید قبل خرید جهیزیه تون یه مطالعه ای در باره ی چیدمان های بیو یا چیدمان های اکوتک بکنید.
نکته ی خیلی خیلی مهم اینه که سبکی که انتخاب میکنید ، باید در تمام جهیزیه و چیدمان خونتون بروز داشته باشه و نمیشه شما یک پذیرایی کلاسیک ، در کنار یک آشپز خونه ی روستیک ، بغل یک اتاق خواب مدرن داشته باشید ، پارادوکس توی این اصل به زیبایی خونه شما ضرر جبران ناپذیری میزنه .
 این رو بدونید که همه چیز با هم امکان پذیر نیست پس اینم نمیشه که بگی من از هر سبکی نکات مثبتش رو برمیدارم مثلا شیکیه مدرن و آرامش مینیمال و زرق و برق کلاسیک را با هم توی خونم پیاده میکنم، این کار خونتون را به یه آش شله قلمکاری تبدیل میکنه که هیچ اصالتی توش پیدا نمیشه و مطمعناً دل رو میزنه ، پس قدر پولی که برای جهیزیه تون دارید خرج میکنید را بدونید و درست هزینش کنید.
  • سومین اصل که تقریبا تیر آخر هستش انتخاب رنگه ، اینجاست که تصور ذهنی شما از جهیزیه ای که می خواین کامل میشه و دقیق براتون واضح میشه که چی میخواین . انتخاب رنگ تقریبا یه چیز کاملا شخصیه من فقط چنتا راهنمایی میکنم که قبل از انتخاب رنگ وسایل جهیزیه و دیوار و اینهای خونتون شاید به دردتون بخوره.
وقتی میخاین برای رنگ خونتون تصمیم بگیرید این رو بدونید که به لحاظ بصری شما حق انتخاب حد آکثر سه رنگ رو دارید یعنی اگه مبلتون یه رنگی باشه دکور یه رنگه پرده یه رنگ دیگه آشپزخونه برای خودش 10 تا رنگ باشه خونتونا تبدیل به یه مهد کودک کردید که تا ابد همه چیز رو مختونه پس سه تا رنگ انتخاب کنید که بهتر اینه که یکیش یه رنگ خنثی مثل سفید ، خاکستری روشن ، کرمی ، لیمویی روشن و …. که بیشتر به عنوان رنگ پس زمینه هست و بیشترین قسمت از خونتون این رنگ یا طیف های با یکی دو پرده سیر یا باز این رنگ رو میبینید مثل دیوار ها ، احتمالا قسمت اعظم پرده ها و اگر پارتیشنی جایی دارید ، دو رنگ دیگه را هم یکی از رنگ های گرم بردارید و یکی از رنگهای سرد بردارید که یه فضای تقریبا متعادل توی خونتون ایجاد بشه و بر اساس این دو رنگ حالا دیگه میتونید وسایل جهیزیه تون را انتخاب کنید . ( در باره رنگ ها خیلی حرف دیگه هست که میشه زد ولی متاسفانه از حوصله ی این متن خارجه ولی اگر سرچ کنید یا اهل مطالعه باشید در بارش مطالب خوبی میتونید پیدا کنید که حتما کمکتون میکنه منم تا اونجا که بتونم توی کامنت ها کمکتون میکنم)

گام دوم: از خط بیرون نزنید

راهنمای جامع خرید جهیزیه:قسمت دوم
این گام بیشتر مربوط میشه به وسایلی که توی دید هستن ، مثل مبل ، میز ، تخت ، دکور ، وسایل بزرگ آشپز خونه ، ویترین و …. و ربطی به وسایل توی کمد ها و کابینت هاتون نداره . توی این گام بیشتر باید پا روی دلتون بگزارید و از چهار چوب و برنامه هایی که انتخابشون کردید بیرون نرید ، مثال اینکه اگه شما انتخاب کردید خونتون زرد و دودی باشه و مبلمان مدرنی داشته باشه ، یهو وسط خرید جهیزیه تون چهار تا وسیله سنتی زرشکی نخرید ، به این بهانه که خب خیلی قشنگ بود یا خیلی دوستشون داشتم ، باور کنید که نمیتونید هیچ جایی توی جهیزیه تون بچینیدشون .
این مسئله میتونه توی انتخاب یه محصول با دو رنگ یا دو سبک مختلف براتون اتفاق بیوفته ، راهنمایی من به شما اینه که محصولی با اون رنگ و سبکی که مثل بقیه جهیزیه تون هست را انتخاب کنید ، چون نهایتاً اون با بقیه جهیزیه بیشتر هماهنگه و شما هم به دنبال این هستید که کل جهازتون زیبا باشه نه هر تیکه اش برا خودش قشنگ باشه ولی در کنار هم زیبا نباشن .
مسئله آخر اینکه اگر فکر میکنید که خیلی اینطور خونتون یکنواخت میشه ، برای رهایی از اون یکنواختی میتونید توی وسایل تزیینی مثل تابلو ها یا مجسمه ها یا ظروف تزیینی یه نقطه ی متمایز و جذاب را توی دکور خونتون و توی جهیزیه تون ایجاد کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *